Jeg er ei jente på noenogtretti som elsker å sy. Kvelder og av og til netter går ofte med til utprøving av nye stoffer, mønster, kombinasjoner og teknikker. Jeg vil at plaggene mine skal være behaglige og unike uansett om de er morsomme eller elegante. Etterhvert som jeg har tilbrakt noen hundre timer bak symaskinen vet jeg å sette pris på at stoffene jeg bruker er av god kvalitet. Jeg syr helst i velour fra den tyske fabrikken Hilco. Den er øko- merket.

Jeg tar i mot bestillinger. Fortell meg gjerne hva du liker, men jeg trives best når jeg får være kreativ og teste nye ting. Mailadressen min er: hannelt@gmail.com

søndag 29. januar 2012

Ms X


Hun mente hun ikke var freshet opp nok til å stille som fotomodell, da hun kom for å hente kjolen sin en mandags kveld etter en av hennes mange treningsøkter. Og jeg forsikret om at jeg skulle ordne det digitalt. Men så var jeg ikke helt våken selv, for fokus på kameraet sto på manuelt, så da "bluret" det seg helt av seg selv. Litt dumt for dere, for kjolen ble jeg i all beskjedenhet superfornøyd med. Kunne i grunn tenkt å beholdt den selv ;) Men ms X ble jo også fornøyd og det er bra!

Stoff: Vinterfrotté fra Hilco, fløyelsbånd i lilla, stretchjersey fra Stoff og Stil til hals og ermer
Mønster: Eget
Pris: 1200 kr

lørdag 21. januar 2012

En prikkete gave

En ublogget julegave... Tunikaen er en kombinasjon av jersey og frotté. Jeg synes frottéen strekker seg veldig når man syr sammen deler som er klipt i bredden. Men jeg fikk tips om at det kan være lurt å sy inn et bånd. Det testet jeg ut på neste frottékjole. Funket veldig fin :) Skal se om jeg kan få lagt ut noen bilder av seansen.

Stoff: Hilcofrotté og jersey fra Texart
Mønster: Onion 2035


fredag 13. januar 2012

I am snailing


Denne kjolen ble bestilt av en kollega. Hun skulle gi den bort til barnebarnet sitt på halvannet år. Barnets mor er dansk og liker 70-tallsfarger var bestillingen. Jeg gikk for denne kominasjonene av velour og sneglestoff, og heldigvis falt den i smak.

Stoff: Hilcovelour og snegler fra Tiljamid
Mønster: Welinder
Pris: 350 kr

mandag 2. januar 2012

Velkommen 2012



Så var festen over for denne gang. 2. januar og vanlig arbeidsdag for de aller fleste. Her skal jules pakkes ned. Det er jo så gøy når juleeskene forventningsfullt pakkes opp, men akk så godt når de lukkes og legges bort igjen. Vi har hatt en flott julefeiring med familie, god mat, gaver og god tid. Jeg må innrømme at jeg skulle ønsket meg litt mer snø i romjula. Men 1. januar våknet vi opp til nydelig snødekke, og da måtte vi startei det nye året med skitur. 

Storesøster ønsket seg en skikkelig rød julekjole, og det fikk vi til. Rød velour med prikker og blomster til lommer og applikasjoner. Jeg ville helst ha knyting i velour bak, men det ville ikke "kunden" så da ble løsningen et løst sløyfebånd. Litt tyll ble det også plass til :) 

Mønster: eget
Stoff: velour fra Hilco, bomullsstoffer fra Tilda og Lappe Makeriet

tirsdag 27. desember 2011

Frem fra glemslen


Jeg driver og rydder litt i bilder, og hva ser jeg? En kjole jeg ikke har vist frem. Denne sydde jeg til en venninne i høst. Stoffkombinasjonen er i Hilcovelour, fast mønstret stoff fra Sydilla og interlock fra Cetho. Hun digger turkis og ble superfornøyd med denne kjolen. Fortsatt god juleferie!


fredag 23. desember 2011

Rosa jul

Jeg ser det er mange som velger seg et hint av neon pink til jul i år. Denne fargen har jo vært hot hos femåringer i ualminnelige tider. Så da en kollega av meg bestilte en kjole til hennes barnebarn på fem, valgte jeg nettopp den fargen. Dessverre ble kjolen litt stor, så denne legger jeg ut for salg på epla.no  Sikkert noen andre jenter som vil ha den. Den er nok mer passe for 7-8 år. Ny kjole er allerede sydd og levert.

Str: 7-8 år
Pris: 450 kr + porto

søndag 11. desember 2011

Fineste lillafargen


Jeg pleier å ha rimelig god kontroll på hvor jeg bestiller stoff. Men da en kunde plukket ut en bit fra hylla, må jeg innrømme at jeg måtte være litt detektiv for å oppspore mer av samme farge. Jeg trodde først det var Hilco fra Sydilla, men da mine to meter med lilla kom derfra så jeg kjapt at den hadde mye mer rødt i seg. Var det fra Cetho jeg hadde bestilt? Der hadde i så fall ikke mer lilla velour i nettbutikken. Tenke, tenke... Vi prøver Dny-design, direkte fra Sverige. Og voila, det stemte. Så da ble det kjole i ordentlig lilla!

Ha dere forresten lagt merke til å superlativene brer om seg i nettverdenen? Alle skal på tur med verdens beste venninne, drikke kaffe av fineste koppen. Det tar jo helt av! Så jeg moderer meg; F I N lillafarge ;)

Snart skal jeg rusle en tur ned på Bærums Verk og ta inn julestemningen :) Ha en fin søndag!



fredag 9. desember 2011

Meet my new children


Jeg har i lengre tid vært på jakt etter barnebyster. På Finn har jeg har dårlig hell, og nettbutikkene jeg har funnet har hatt priser på over 1000 kr pr byste. Det blir en for "stiv" pris for meg. Men så dukket det opp en butikk;
Opto Norge. Her ligger prisene (uten fot) på 300-400 kr. Jippi, la inn bestilling med en gang.

Etter fem minutter ringte det på mobilen min fra ukjent nr. Det var fra Opto Norge, som har lokaler på Slependen. Han jeg snakket med syntes det ble så mye for meg å betale i porto. Og han lurte på om jeg ville møte han et sted for overlevering når han skulle ut å kjøre neste gang. Det ville jeg selvfølgelig! Så da la jeg på en byste til i og med at det ble en fin pris totalt.

Så i går fikk jeg en barnebyste str 2-3 år og en i str 7-9 år, et stativ (har et ekstra fra før) og to topper overlevert på bensinstasjonen like ved der jeg jobber. Snakk om service! Så blir vel barnetøyet i bloggen lekkert presentert framover :)
God helg!


onsdag 7. desember 2011

Julegavebestilling

En god venninne ville gi bort hjemmesydde klær til sin nevø og niese. Jeg fikk frie tøyler, og gikk for en kombinasjon av grønt og brunt. Så nå kan de matche uten å være helt like.

Femåringen får bukse og genser i velour og interlock.
Lillesøster på snart to får kjole.

Siden jeg så ofte syr damekjoler er det koselig med bestillinger i barnestrørrelser inni mellom.

Mønster: bukse og -kjolemønsteret er eget, gensermønster er fra Welinder
Stoff: brun velour fra Hilco/Sydilla, skyinterlock fra JNY-design, grønn chenille fra Stoff og Stil
Pris: bukser 400 kr, genser 350 kr og kjole 350 kr

mandag 5. desember 2011

Bursdagskjole



Det er en stund siden jeg hadde bursdag. Men bursdagskjolen har jeg visst ikke vist frem. Den er litt seniorita-inspirert i fargene. Applikasjonen er House of Hopen- inspirert.  Kortermet er fint på sommerern, og med langermet under og strømpebukser kan den fint brukes på vinteren også. Som sist helg i København. Nå har jeg blitt skikkelig forkjølet, kjolene henger i skapet,  og jeg er ikledd raggsokker og ullskjerf.

Mønster: eget
Stoff: Hilcovelour fra Sydilla, røde polkadots fra Texart og blomstrerte bomull fra Stoff og Stil





fredag 2. desember 2011

Tips: hvor handle julegaver på nettet

Epla.no fikk serverproblemer etter innslaget i "God morgen Norge". Innslaget kan du se her. Litt publisitet fikk fart på min lille butikk på Epla, så denne tunikaen fikk dra til sin nye eier i går.

Epla er et nettsted forkjøp og salg av håndlagde, egendisignede og egenproduserte tingHer støtter du norsk håndverk, og slipper å tenke på toll, tull og import! Løp og bestill julegaver og andre fine ting.





torsdag 1. desember 2011

Tapetjakt


I løpet av høstens loppemarkeder har jeg dratt med meg noen av disse settekassene. Disse to har fått litt oppussing. Maling og tapetbakgrunn. Noen av tapetrestene har jeg fått som prøvebiter, men de fineste har jeg kjøpt på Retrovilla. Om du er i København (som jeg nettopp har vært) ligger butikken i en sidegate (badsturstræde) omtrent midt på Strøget. Verdt et besøk!!!

Så nå blir det settehyller på både storesøsters og lillebror rom.

søndag 27. november 2011

Årets gavekalender


Veldig fornøyd med at jeg å år har vært V E L D I G tidlig ute med gavekalenderen. Siden det er mye på tapetet på slutten av november gjorde jeg meg ferdig allerede på tirsdag. Inspirasjonen fikk jeg i juleKK (eller var det Kamille?). Det jeg har gjort er i alle fall å spare på hermetikk og bedt de på jobben gjøre det samme ;)
Så har jeg skrevet ut nr i forskjellige størrelser  og tjukkelser og limt dem utenpå. På toppen; silkepapir og gavepapir festet med hyssing. Dekorativ og annerledes kalender synes jeg.

onsdag 23. november 2011

Kjole og København

Enda en kjolebestilling ferdig, og kofferten pakket. I morgen er det klart for den årlige førjulsturen til København. Klar for skravling, shopping, akevitt og lune danske smørrebrød.
God weekend til jer alle!

søndag 20. november 2011

Soverom- nesten ferdig



Da er rommet som fikk oppussingssnøballen til å rulle snart ferdig. Med det snedige vidvinkel-objektivet ser det nesten romslig ut, men sannheten er at rommet er bare drøye 6 km2. Men den ene veggen er nesten 280 cm høy, så dermed utnyttet vi plass til skap der. Her oppbevares sengetøy og laken. Leselys, stilig taklampe og gardin har vi også fått. Jeg har blitt flinkere til å re senga, og da er det jo fint med noen litt feminine puter for å bryte det litt sterile preget. De er selvsagt selvsydd. Hjertetreet har også fått midlertidig plass i stua, da det gikk hardt for seg med vår lekne kattunge. Det er mye deiligere å krype inn i sovehulen etter at den har blitt "freshified".
Ha en fin uke alle sammen!



fredag 18. november 2011

Julekjole som ikke er altfor julete

En dame som har kjøpt kjole av meg før ville fylle på i garderoben sin, og har bestilt hele tre kjoler. To er allerede ferdig. Denne er først ute. Hun ville ha en julekjole som kunne brukes uten om jul også. Kjolestoffet er nydelig burgunderrød Hilcovelour. Fordi jeg ikke fant et kantestoff som passet så godt som jeg ville i halsen, lagde jeg en belegning. Jeg var redd det skulle bli litt tykt., men jeg synes det fungerte godt. Detaljene er i grå speilfløyel og sommerfuglapplikasjon. Klar for advent og jul!

Stoff: Hilcovelour
Mønster: Eget
Pris: 1200 kr



torsdag 17. november 2011

Startskuddet har gått...


Juleforberedelsene er i gang. I går produserte jeg og ungene de første konglenissene og julekulene. Oppskriften på disse juletrærne er fra Eplas Jul. Superenkle og dekorative er de; Lag mønster, tegn over på tre tykke ark/kartong. Klipp ut, og legg de tre trærne oppå hverandre. Sy i midten fra bunn til topp og brett ut. Voila Ha en fin føradventstid!

søndag 13. november 2011

Farsdag

Da var det farsdag, og i motsetning til i fjor husket jeg det på riktig søndag. Dagen startet med deilig, lang frokost og selvfølgelig en liten overraskelse til far i huset. Lillebror, som ikke er særlig interessert i stillesittende hobbyaktiviteter, ble spurt om å være med på å lage kort. "Nei, takk!" svarte han. Etterfulgt av: "Men, jeg ER veldig stolt av han". Smarting ;-)

Dette blir en skikkelig slapp av- søndag. Men i kveld skal vi på konsert; Lommedalen skolekorps fyller 75 år i år, og feirer med konsert i kulturhuset i Sandvika. Det gleder både vår kandidat i juniorkorpset og vi oss til.
Ha en fin farsdagssøndag!

søndag 6. november 2011

Pay me

Er dagens budskap! Jeg var lei av papirer og regninger som lå på bordet på kontoret og fikk en fifi idé. Jeg svartmalte en avkappsbit med plank fra den lokale Maxboen. Monterte en bøyle (ja, hva heter det egentlig?) fra en gammel oppslagstavle, kjøpte noen bokstaver fra Søstrene Grene og malte dem, og vips hadde vi en mini-regnings-diverse- oppsalgstavle. Så nå er det ryddig og strøkent på bordet :)

Ha en fin uke!

søndag 30. oktober 2011

Tre luer i en fei

Dette kule monstertruck-stoffet har ligget i hylla lenge. Nå fikk det bli til tre bursdagspresanger. Lillebror skal i tre bursdager neste uke, og nå var gavelageret tomt. Vi får håpe at gavene blir godt mottatt.
Forsatt fin søndag, dere!

torsdag 27. oktober 2011

Delte den i to og kastet den i do.

Eller, hang den opp egentlig. Mitt lange bloggfravær skylles min litt maniske legning. Det er fullt og helt, ikke stykkevis og delt.

Det begynte med at jeg fredag kveld for et par uker siden sa til mannen at jeg ville "freshe opp" soverommet vårt litt. Det er det minste soverommet i heimen, drøye 6 km2, og helt sterilt. Mannen protesterte og mente at det var jo ikke det vi trengte å gjøre. Vi har noen trefargede lister som roper etter maling. Men det var jo ikke det jeg hadde lyst til å begynne på.

Men vi vet jo alle hvordan det er med kvinnelist... Dagen etter ble malingen kjøpt inn. Fage bomull på tre vegger og grå nøytral til en. Jeg hadde tenkt ut en smart oppbevaringsløsning som også er kjøpt inn og hengt opp. Så nå begynner det å bli fint der.

Men mannen som beregnet hvor mye maling jeg skulle ha til det lille soverommet mitt, var kanskje ikke helt edru den lørdags morningen. Da soverommet var ferdig malt hadde jeg nemlig over fire liter igjen. Dermed gikk jeg løs på doen nede, kjøkkenet og gangen. En vegg på do malte jeg i lys aubergine kontrast, og da måtte jeg jo sy noen noen nye gardiner. Disse du ser på bildet her. Gardiner er jo ikke min favoritt-sy-syssel, men må man så må man.

Disse fant jeg på Kid. Jeg skar av toppen og delte gardinen i to før jeg lagde nytt oppheng. Riktig bra ble det synes jeg selv. Så nå er oppussingsånden over heimen, derav litt mindre sying. Jeg har til og med sydd og sendt avgårde en kjole uten å huske å dokumentere. IIIK.

Vel kommer sterkere tilbake, nå tilbake til malingsspannet :)

tirsdag 11. oktober 2011

Oppbevaring


av ting og tang. Disse firkantmappene er greie nybegynnerprosjekt og en fin måte å få brukt opp rester på. Denne bruker jeg til oppbevaring av glidelåser. Om du er medlem av www.sykroken.net er den en fin forklaring på hvordan du gjør det her.

fredag 7. oktober 2011

Get away

Det er fredag, fri, solen skinner og snart sitter vi på flyet til Paris. En liten feiring av 10 år som mann og kone.
Gleder oss!

torsdag 29. september 2011

Høstkjole i spreke farger





til undertegnede. Etter å ha tilbrakt herlige høstdager denne uka ute med elever måtte det avreageres litt. Misforstå meg rett! Jeg er glad i å være ute, og klager ikke. Men så liker jeg å pynte meg litt også. Så da blir det ny kjole på jobb  i morgen. Alle maskinene mine har jobbet i harmoni på denne kjolen. Må bare linke til Jubels geniale tips om å få kantbåndapparatet til å brette tre i stedet for fire ganger.

For min del er det høstferie neste uke. Da går ferden mot Sørlandet, hyttetur og dyreparkbesøk. Ha en fin helg og uke dere!